Blog

Czy olej palmowy jest zdrowy

By 8 kwietnia 2019 No Comments
olej palmowy

Na pytanie, czy olej palmowy jest zdrowy, można udzielić dwóch odpowiedzi, a mianowicie jest i nie jest. Wynika to z dość prostej przyczyny. Liczy się sposób przetworzenia oleju palmowego.

Olej palmowy nieutwardzony, w formie płynnej to bogactwo substancji odżywczych wywierających pozytywny wpływ na nasz organizm. Olej palmowy polecany jest przez dietetyków ze względu na wysoką zawartość nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E, K,  które między innymi wpływają pozytywnie na proces widzenia. Witaminy te redukują także ilość wolnych rodników w organizmie poprzez działanie antyoksydacyjne oraz wpływają pozytywnie na kaskadę krzepnięcia krwi, ponieważ witamina K bierze w niej czynny udział, jako jeden z czynników krzepliwości. Wydawać by się mogło bajka! Ale nie do końca życie jest tak różowe.

Jak olej palmowy niszczy zdrowie?

Olej palmowy pozyskiwany jest z plantacji olejowca gwinejskiego w Azji i Afryce. Jego transport do Europy w formie płynnej często jest mniej opłacalny niż przekształcenie go w procesie ogrzewania w formę uwodornioną, a więc w postaci tłuszczu trans. I tutaj zaczynają się schody. Ponieważ sam olej palmowy do tej pory zdrowy i bezkonkurencyjny w dziedzinie pozytywnego wpływu na organizm, staje się nagle tłuszczem szkodliwym. Wynika to z tego, że tłuszcze trans przyczyniają się do aktywnego rozwoju chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu 2. Olej przy uwodornieniu nie traci swoich pożądanych w przemyśle spożywczym właściwości, dlatego dla producentów często redukujących koszty nie jest ważne zdrowie konsumenta i chętnie korzystają oni z oleju palmowego utwardzonego. Olej palmowy utwardzony można spotkać w batonach, chipsach czy ciastkach.

Prosty wniosek, wystrzegajmy się oleju palmowego w formie trans i korzystajmy z jego właściwości w formie płynnej. Olej palmowy nie wpływa na smak potraw, a więc może być wykorzystywany w kuchni bez ograniczeń do smażenia najlepszych dań.

Tak jak inne oleje spożywcze w ZielonejRestauracji zużyty olej palmowy skupujemy i poddajemy procesom ponownego zagospodarowania.