Blog

Jak można wykorzystać olej posmażalniczy?

By 15 kwietnia 2019 No Comments
Olej posmażalniczy

Olej posmażalniczy powstaje w wyniku zużycia olejów roślinnych i zwierzęcych podczas smażenia. Olej słonecznikowy, rzepakowy, palmowy czy margaryny i smalce, w wyniku wysokiej temperatury stopniowo ulegają procesom oksydacji, czyli utleniania, czego produktem ubocznym są pierścieniowe związki aromatyczne o właściwościach rakotwórczych. Z tego względu olej posamżalniczy jest niebezpieczny dla zdrowia, a lokale gastronomiczne mają obowiązek czuwać nad regularną wymianą zużytego oleju, w czym pomagają paski kontrolne i wizytacje sanepidu.

Prawo Polskie od 2012 roku nakłada między innymi na właścicieli lokali gastronomicznych obowiązek zagospodarowania oleju posmażalniczego. W praktyce oznacza to tyle, że olej należy dostarczyć firmie zajmującej się odbiorem i przetwarzaniem tego surowca. Zielona restauracja prowadzi skup zużytego oleju gastronomicznego w województwach mazowieckim, lubuskim, opolskim, wielkopolskim i innych, dlatego skontaktuj się z nami i zapytaj o indywidualną wycenę usługi. Przyjeżdżamy na telefon i dostarczamy Państwu specjalne pojemniki, w których można bezpiecznie składować olej do czasu jego odbioru przez naszego pracownika.

Olej posmażalniczy w dużej ilości nie pozostaje obojętny dla środowiska, dlatego nie można wyrzucić go na wysypisko albo zlać do kanalizacji. W tym drugim przypadku nie dość, że olej dostaje się do lokalnych wód i gruntów, to w niskiej temperaturze może przyjmować formę stałą i powodować zatkanie rur odpływowych.

Co można uzyskać z oleju posmażalniczego

Olej posmażalniczy wbrew pozorom nie jest odpadem, który należałoby poddać utylizacji. Okazuje się, że olej ten posiada jeszcze wiele cech i parametrów, które umożliwiają produkcję, chociażby biodiesla, czyli popularnego oleju napędowego silników naszych samochodów. Ponadto z oleju posmażalniczego w procesie rafinacji uzyskuje się wysokiej klasy olej opałowy lub tworzywa sztuczne do dalszego wykorzystania.