Blog

Oleje spożywcze – rodzaje i charakterystyka

By 10 kwietnia 2019 No Comments
oleje

Oleje spożywcze stosowane w kuchni dzielą się na te wykorzystywane do przyrządzania potraw na zimno oraz oleje do smażenia. Oleje spożywcze mają zbawienny wpływ na zdrowie, dlatego ich niewielkie ilości powinniśmy zawsze uwzględniać w naszej codziennej diecie. Oleje spożywcze pochodzenia roślinnego łączy bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, które biorą udział w budowie fosfolipidów wchodzących w skład błon komórkowych, ale także znajdziemy w nim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, K, antyoksydanty i minerały.

Oleje spożywcze redukują ilość złego cholesterolu i regulują pracę układu krążenia. Wszystko to powoduje, że olej na stałe zagościł w naszych kuchniach. Niestety oleje poddane wysokiej temperaturze ulegają rozpadowi, tracąc substancje odżywcze, dlatego nie każdy olej nadaje się do smażenia. Oleje spożywcze stosowane na co dzień, to między innymi olej:

  • słonecznikowy
  • rzepakowy
  • palmowy
  • kokosowy
  • lniany
  • sojowy
  • sezamowy

Olej słonecznikowy wbrew powszechnemu zastosowaniu nie powinien podlegać smażeniu, ponieważ łatwo rozpada się w wysokiej temperaturze do produktów pośrednich niebezpiecznych dla naszego zdrowia. O wiele lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest olej rzepakowy, który świetnie nadaje się zarówno do smażenia, jak i przyrządzani potraw na zimno.

Oprócz olejów roślinnych wymienionych powyżej w kuchni możemy spotkać się również z olejami pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj w formie utwardzonej np. w postaci smalcu.

Czy olej spożywczy się zużywa?

Oleje bez względu na pochodzenie, czy to roślinne, czy zwierzęce ulegają zużyciu podczas smażenia. Jeżeli ilość oleju jest mała, nie stanowi to dla nas większego problemu, ale w przypadku znacznej ilości olejów posmażalniczych ich utylizacja staje się kłopotliwa. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy takiej jak nasza Zielona Restauracja, która zajmuje się odbiorem odpadów posmażalniczych i ich wtórnym zagospodarowaniem.