Blog

Utylizacja odpadów posmażalniczych – co to takiego?

By 18 czerwca 2019 No Comments
olej utylizacja

Utylizacja odpadów posmażalniczych – co to takiego?

Prowadząc gospodarstwo domowe, nie zastanawiamy się nad utylizacją odpadów posmażalniczych, czyli przede wszystkim zużytego oleju. Tymczasem restauracje czy punkty gastronomiczne to miejsca, w których powstaje dużo więcej tłuszczu, z którym trzeba sobie poradzić.

Tłuszczy takich nie wolno wlewać bezpośrednio do kanalizacji, gdyż może to skutkować całkowitym zatkaniem rur i trudnościami w oczyszczaniu wody. Jeśli zalegałby dłużej w rurach mogłyby powodować ich korozję, a w efekcie pękanie.

My podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Utylizacja odpadów posmażalniczych

Przede wszystkim, punkty gastronomiczne powinny zainstalować w kanalizacji tak zwane separatory, a także zaopatrzyć się w pojemniki na zużyty olej.

Na rynku istnieją także wyspecjalizowane firmy, zajmujące się odbiorem oraz utylizacją odpadów posmażalniczych.

Zasada ich działania jest prosta. Firma taki olej odbiera, podstawiając klientom beczki 20, 40, 50 lub 60 litrowe. Specjaliści odbiorą zapełniony pojemnik i zostawią pusty.

Po przeprowadzeniu całej procedury, za przekazany nam olej wystawiona zostanie Karta Przekazania Odpadu, będąca potwierdzeniem, że odpad został oddany zgodnie z wymogami prawa. Karta określona jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. Nr 30 poz. 213).

Co się dzieje z tłuszczem?

Odpady posmażalnicze, co dla niektórych może wydawać się zaskakujące, są powtórnie wykorzystywane.

Tłuszcze posmażalnicze są bowiem oczyszczane, a następnie znajdują zastosowanie głównie w przemyśle paliwowym jako biopaliwo. Kolejnymi odbiorcami oczyszczonego tłuszczu posmażalniczego będzie przemysł paszowy oraz kosmetyczny.

Co więcej, zużyty olej smażalniczy zmieszać można z olejami mineralnymi. Taka mieszanka stosowana jest następnie jako opał w piecach centralnego ogrzewania.

Warto tłuszcze utylizować bowiem wpuszczone do środowiska mogą spowodować poważne szkody. Tymczasem zutylizowane i wtórnie wykorzystane, mogą się powtórnie przydać.